Calea Occidentului si Calea Orientului

Invitație la prezentare Școala Practică ˝A Patra Cale˝
18 octombrie 2018
Prezentare Sâmbătă 8 Dec: Școala ˝A Patra Cale˝, în tradiția lui Gurdjieff si Ouspensky
5 decembrie 2018

Calea Occidentului si Calea Orientului

Intre ele sta adevarul.

In zona Persiei, acum tari ca Iran, Irak, Afghanistan, Turmekistan, a fost si s-a pastrat un nivel de cunoastere superior occidentului sau orientului.

Insasi clima si regiunea acestor locuri au fost optime pentru organizarea unor tabere, temple, manastiri si scoli vechi ezoterice care aveau ca scop drumul spre eliberare / nirvana / imortalitate.

Faptul ca erau extrem de greu accesibile, si inca mai sunt, au creat conditii pentru ca putini oameni sa ajunga in aceste ținuturi indepartate si nefertile.

O relație stransa pe care persanii au avut-o, a fost cu egiptenii. Astfel, imperiul persan si egiptean au pastrat anumite secrete inca nedeslusite zilelor noastre. Cel mai bun exemplu este ˝Tabla de Smarald¨ a lui Hermes Trismegistus Egipteanul sau zeul Thot.

Calea Occidentului este acum sintetica. Si este compusa din mai multe traditii si civilizatii care au adus ceva pe aceste meleaguri.

Calea Orientului este acum neadaptata omului de societate. Ei au ramas la traditiile vechi, din acest motiv India este cea mai leneșă țara din lume. Ei stiu ca exista reincarnare si isi spun ca vor munci viata viitoare.

Ei bine, ambele carari sunt acum adunate de la anumiti oameni care au adus cartile sacre in prim plan si expuse tuturor. Vedele, Upanishadele, Biblia, Cartea budista a vietii si a mortii etc. sunt cateva manuscrise care au oprit timpul. Toate sunt utile doar inițiaților sau functionale ca legi, neinițiaților.

Romania, ca si multe alte tari europene, este adaptata civilizatiei sintetice, unde informatia curge prin toate canalele, iar oamenii nu mai muncesc sa o obtina.

Acum sute si mii de ani, orice om doritor de o cunoastere mai inalta, mergea sau strabatea tinuturi intregi, era supus la anumite teste de credibilitate, era initiat timp indelungat in taina tăcerii pentru a i se putea oferi ce isi dorea.

Din acest motiv acum, informatia care este gasita la un simplu click distanta si nu mai poate fi absorbita la valoarea ei pentru ca efortul depus este minim.

Ca si cum vreau Bentley si il obtin imediat. In mod sigur, peste 6 luni vreau un Ferrari si asa mai departe. NU voi putea folosi Bentley la adevarata lui valoare pentru ca am acces usor la ALTCEVA.

Calea de mijloc sta in fiecare din noi, sa verificam tot ce auzim si vrem sa invatam.

Experientele altora nu sunt ale noastre, cum mancarea lor nu e noastra. Prin practica, putem sa facem sa fie a noastra.

Orice curs, seminar, workshop, fie occidental, fie oriental are nevoie de practicabilitate in zona unde traiesti. Nu-mi serveste sa stiu cele mei smechere asane de Yoga care ma duc la Nirvana, daca nu le pot practica atunci cand inca vad ca ma enervez.

Din acest motiv, practica fiecarui curs trebuie verificata pana in cele mai adanci ape. Pana acolo unde pot influenta viata mea sociala, familiala, financiara, in modul in care doresc, prin tehnicile invatate, fie ca sunt persane, occidentale sau orientale.

Școala Ezoterică înseamnă supraeforturi către libertate, înțelegere și trezire.
Începe lucrul asupra sinelui prin curățarea și repararea mașinăriei umane.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *