Comorile din Biblioteca Școlii Ezoterice

ezoterismul
Te înscrii? Află de ce
11 aprilie 2016

Comorile din Biblioteca Școlii Ezoterice

scoala

Scoala nu este pentru toata lumea. Invataturile din Biblioteca Scolii Ezoterice sunt pentru cei care nu au obtinut si nu sunt satisfacuti de ce au gasit cautand pe alte carari, linistea, calmul, rabdarea, spiritul, ratiunea, sau alte virtuti, in deplinatatea fortelor lor, asa cum omul si le doreste. Aceste invataturi sunt pentru cei ce stiu ca sunt si alte lucruri in afara de succes, greseli, importanta in societate si ego. Sunt pentru cei care stiu ca lucrurile care le-au fost spuse din scoala, sau de catre societate, sunt doar o mica parte din lucrarea Naturii. Ele au fost spuse cu masura. Cu scopul de a tine omul aproape de societate, de a plati taxe, impozite si de a fi util societatii, corporatiilor, manifestarilor economiei si nu numai.

„Munca” este cum este numita de catre unii Invatatori, pentru cei doritori de virtuti, este grea. Puterea de a transforma Constiinta Umana este „Munca”. Oricine o poate face si o poate avea. Efortul este peste puterea unora de a intelege. Efortul nu este unul de scurta durata. Ci este unul care are nevoie de ani din viata pentru a putea fi transformat si materializat intr-o Constiinta Superioara. Cei care vor practica „Munca” au nevoie de instructiuni clare.

Scoala este unul dintre Ghizi. Ghizi sunt si altii, timpul si disponibilitatea fac diferenta. Scoala le ofera Online si prin Conferintele sale. Unii Invatatori sau Maestri au nevoie de prezenta ta acolo.

Practica are nevoie de reguli.

Regulile nu sunt impuse de Scoala, ci vor fi auto impuse de om doar atunci cand el incepe sa observe beneficiile „Muncii” asupra lui.
Printre practicile Scolii se numara, amintirea de sine, divizarea atentiei, auto observarea, renuntarea la emotiile negative, acestea fiind sub directa indrumare si invatatura a Scolii. Aceste practici vor duce la descoperirea impactului radical pe care unele exercitii il pot avea asupra Omului. Multe dintre materiile si manualele din Scoala sunt din traditii si civizilizatii vechi, bine pastrate si documentate. Toate au fost folosite in trecut si acum sunt aduse si traduse pentru noi vesticii, indardnicii, care ne-am indepartat de Adevar si de purul si spiritul nemuritor pe care il avem.

Cautatorii vor descoperi adevarate Comori in aceasta biblioteca.

Esenta la toate invataturile si traditiile vechi de ordin psihologic si spiritual le vei gasi in aceasta biblioteca.
Sistemul Gandurilor va fi relatat si explicat detaliat. El este clasa pregatitoare a Scolii. El leaga omul, prin ordinea si legea cosmica, de Univers. Toata sinteza si practica scolii are un singur Scop. Descoperirea interioara si adevarata a Omului. Totul este adunat in Scoala si provoaca Omul spre cautare. Fortele instinctive, emotionale, motorii si intelectuale, impreuna cu modul lor clar de functionare, iti vor detaliate pe larg in Scoala.

Facand parte din Scoala, nu este nevoie sa faci parte dintr-o manastire, ashram, lege, secta sau alta institutie religioasa pentru a crede in ceva sau a face ceva in plus pentru altii. Totul se va rezuma doar la practicile si cunostintele pe care le ai de aplicat in viata de zi cu zi. „Munca” este proprie, individuala si complet invizibila.

In Scoala o vei invata.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *