Distrugerea repetiției și a obișnuințelor

iti binecuvantezi sau blestemi
Îți binecuvântezi sau îți blestemi problemele?
13 aprilie 2018
Supărarea și frustrarea – Momente Artificiale
9 august 2018

Distrugerea repetiției și a obișnuințelor

distrugerea repetitiei

Fericirea de pe zâmbetul tău când faci ceva ce îți place este unealta ta de bucurie pe care o repeți zilnic. De exemplu, ești zilnic pe YouTube sau pe Facebook, sau mănânci o mare înghețată, și o faci din toată plăcerea, te ajută să rămâi într-o stare bună și să ai energie până seara târziu.

Lucrurile care se repetă și care ne duc în confortul și plăcerilor noastre, au și un sens negativ.

Cel pozitiv este în bucurie și plăcere, iar cel negativ că se transformă în obișnuință repetitivă.

Orice obișnuință repetitivă produce o cantitate mare de hormoni pe care corpul tău o înțelege ca satisfacție / împlinire. Nu poți spune mâine că nu-ți mai place cafeaua sau țigara.

Astfel, obișnuința, susținută puternic de hormoni, devine o plăcere la care nu poți renunța.

Toate plăcerile se adună, una câte una și tot acest proces de învățare devine, ca și copacul din curtea bunicii, întreg, cu crengi, flori și miros...până la iarnă. Adică, până atunci când copacul se scutură și dezvățarea începe. Vine frigul, înghețul și copacul dezvață florile, prin cădere, și ajunge gol, pentru a lua de la capăt primăvara următoare.

Oare natura omului este la fel, este el capabil să o ia de la capăt, să reducă obișnuința, și să învețe altceva?

Renunțarea la obișnuințe este egal cu dezbrăcatul de haine în locuri publice. Devine posibil doar cu nuiaua altuia ( te „diagnostichează” doctorul, te „repară” preotul, te „taxează” fiscul, ș.a.m.d), de bună voie este aproximativ un proces imposibil.

Repetiția, de exemplu, a ticurilor sau obișnuințelor unor cuvinte, este incapacitatea de eliminare a neatenției și aducerea atenției pe scop. Acest lucru mic se propagă în toate celelalte lucruri mari. Cu toții știm, că pentru schimbările mari, începem cu pași mici.

Eliminarea unor obișnuințe zilnice repetitive, produce o anume cantitate de energie în fiecare om. Această energie ulterior, se poate pierde ușor prin negativități, glume proaste, sau vanitate. În virtutea ei, această energie poate fi folosită și pentru eliminarea sau construcția unor altor alegeri venite spre atingerea scopului dorit.

Moduri prin care se pot elimina repetițiile:

  • Repetă în gând cuvintele celuilalt – vei dobândi cuvinte noi
  • Privește-te cum te agiți – când nimeni / situația nu o cere
  • Stai cu ochii pe un om, când e lângă tine – aduce relație de succes
  • Pedepsește-te pentru ce ți-ai propus și nu ai reușit, de ex: să te trezești azi la 5am.
  • Uită-te la un ceas și stai 30 secunde cu atenția pe secundar, și să privești și orele.
  • Bea lichide și închide ochii
  • Întreabă pe cel din fața ta ce dorește, înainte să spui tu ce dorești.

 

Școala Ezoterică înseamnă supraeforturi către libertate, înțelegere și trezire.
Începe lucrul asupra sinelui prin curățarea și repararea mașinăriei umane.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *