Invitație la prezentare Școala Practică ˝A Patra Cale˝

4 functii care ne ghideaza viata
4 Funcții care ne ghidează viața
16 august 2018
Calea Occidentului si Calea Orientului
16 noiembrie 2018

Invitație la prezentare Școala Practică ˝A Patra Cale˝

A Patra Cale este o scoala antica ajunsa pana in zilele noastre, prin mainile lui G. I. Gurdjieff si P. Ouspensky. Scopul scolii doreste verificarea tuturor teoriilor prezentate.

A Patra Cale insumeaza 3 carari folosite de-a lungul timpului pentru trezirea spirituala, si anume: calea fachirului, calea calugarului si calea yoghinului. A Patra Cale este destinata verificarii prin practica, in viata sociala, unde familia, jobul, hobbyurile, cat si toate bucuriile vietii, nu sunt indepartate, asa cum primele 3 carari le cer.

Calea fachirului reprezinta calea celor care sunt centrati instinctiv – motor, a sportivilor, cei care participa la diferita competitii, a celor care isi duc corpul la extrem, iar pentru ei miscarea si adrenalina sunt un mod de viata. In trecut ,fachirii obtineau trezirea spirituala prin diferite miscari, gesturi sau stat in diferite pozitii pentru un timp indelungat.

Calea calugarului este calea celor centrati emotional. Este calea credintei si trairilor religioase. Calea presupune statul in manastire, biserica sau templu, unde viata de ascet este coordonata de un sistem religios. In trecut, calugarii obtineau trezirea prin trairile si virtutile pe care le generau pentru Divinitate.

Calea yoghinului este calea celor centrati intelectual. Aceasta este calea constiintei si cunoasterii. Calea presupune asane yoghine, o anume cunoastere ezoterica, un nou sistem de respiratie, schimbarea unor procese de viata samd. Yoga este cunoscuta ca unificarea mintii, trupului si sufletului. In trecut, yoghinii obtineau trezirea prin constiinta obtinuta in urma unor pozitii, numite asane, si a anumitor influente pentru balansul energiei interioare.

A Patra Cale este calea omului dibaci, smecher, iscusit. Este calea omului adaptabil, unde omul poate obtine trezirea, traind printre oameni, cu familie, job, bani, pasiuni sau dorinte.

Gurdjieff spune ca cei care merg pe aceasta cale, sunt oameni care au trecut prin primele 3 carari, si nu au obtinut o practica care sa poate fi utila in viata lor actuala.

A Patra Cale nu presupune sa pleci la manastiri, biserici, ashramuri si nici sa stai in diferite asane sau sa cultivi alte feluri de respiratie. Ea presupune verificare, intelegere proprie, gandire rapida, folosirea intensa a simturilor, neexprimarea emotiilor negative, non identificarea, eliminarea imaginatiei, eliminarea mâștilor si a personalitatii false, cat si distrugerea mecanicitatii sau obisnuintelor, pentru a face loc sufletului sa creasca si sa traiasca.

A Patra Cale este expusa in intregime in cartea pe care Ouspensky o scrie in urma invataturilor maestrului sau G I Gurjieff in anii 1920-1930.

Momentan Scoala Practica functioneaza in peste 44 de tari, inclusiv in Bucuresti si Brasov, Romania. Ea extrage din toate culturile si religiile, elemente care servesc omului pentru a se intelege pe el insusi si a descoperi cine este si ce poate cu adevarat.

Sambata 20 Octombrie, ora 19, in Bucuresti se va tine o prelegere introductiva a celor care vor sa afle sau sa puna intrebari despre Scoala Practica A Patra Cale. Rezervari la email: contact@scoalaezoterica.ro, urmand a se comunica locul desfasurarii.

Prezentarea costa 20 ron.

Școala Ezoterică înseamnă supraeforturi către libertate, înțelegere și trezire.
Începe lucrul asupra sinelui prin curățarea și repararea mașinăriei umane.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *