Îți binecuvântezi sau îți blestemi problemele?

secrete despre cum te pot cunoaste
Secrete despre cum te poți cunoaște pe tine însuți
22 martie 2018
distrugerea repetitiei
Distrugerea repetiției și a obișnuințelor
16 iunie 2018

Îți binecuvântezi sau îți blestemi problemele?

iti binecuvantezi sau blestemi

Unul din programele și tiparele învățate de când eram mici era să facem ce fac și părinții, în privința modului în care reacționăm la problemele vieții. Modul de răspuns obișnuit era să se supere într-un fel sau altul pe ceea ce li se întâmpla la momentul respectiv.

Fiecare stare interioară a noastră este o stare care „vine”, nu este o stare generată.

Starea care „vine” este o formare – programare emoțional mentală, astfel ea nu este conștintizată – dorită.

Programele actuale au dobândit putere prin repetiția lor continuă.

Fiecare program dobândit este din în ce mai bine zidit, odată cu trecerea timpului și repetiția lui.

Supărarea este un program care apare, nu este generat din voința noastră.

Oricine poate testa: în trafic, când țipă șeful, când suntem mințiți sau înșelați și în multe alte situații de viață. În realitate, aceste lucruri aparțin acelor oameni și nu nouă – dar prin programele dobândite de răspuns noi ne supărăm.

Astfel, am ajuns să ne formăm mersul stărilor interioare.

Totuși, unul din secretele vechilor obiceiuri creștine, egiptene, hinduse, persane stătea în două aspecte (Non Identificarea și Binecuvântarea) care pentru acele vremuri au fost benefice. Aceste lucruri se pot vedea în scrierile lor.

Îndepărtându-mă în secret de non-zeu, fiind un zeu și privind înainte eu merg spre nemurire.” – Textele  hinduse, Rig Veda

Fii sigur de asta, dușmanul imaterial este mai feroce decât cel material.”– Filocalia, Ponticus Evagrius

Și-a dat la o parte dorințele și a căutat adevărul.” -  Chuang Tzu

În zilele de azi binecuvântarea se acordă doar la mulțumiri când ne este bine. În trecut era folosită mai ales când un lucru rău sau o stare rea venea asupra oamenilor, ea fiind un învățător pentru aceștia.

Identificare este fenomenul de fascinație pe care un om îl are asupra unui lucru, cuvânt, gând, gest sau alt om. Non Identificarea era atenția bine păstrată a omului însuși la el însuși, cât și la fenomenul din jurul său, simultan. Astfel apărea situația unde omul se putea separa de orice situație negativă și a transforma și binecuvânta ceea ce i-a fost dat.

 

Școala Ezoterică înseamnă supraeforturi către libertate, înțelegere și trezire.
Începe lucrul asupra sinelui prin curățarea și repararea mașinăriei umane.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *