Te înscrii? Află de ce

scoala
Comorile din Biblioteca Școlii Ezoterice
7 aprilie 2016
libertate
Momentul trezirii
13 aprilie 2016

Te înscrii? Află de ce

ezoterismul

Ezoterismul are o conotatie destul de mistica pe meleagurile noastre. El este des asociat cu francmasoneria, anumite secte sau culturi secrete, anumite echipe de influenta informationala, etc. Fapt pe care Scoala nu il propune si nici nu il aproba.

Pentru noi ezoterismul este o forma de manifestare a vietii spre adevar, prezenta si intelegere. Ezoterismul gasit in biblioteca si conferintele Scolii, este compus din informatii, experiente si evenimente ale celor care au schimbat in bine soarta omenirii. Noi nu facem decat sa preluam informatia pe care o consideram adevarata si sa o ducem mai departe. Sa o conectam cu alte surse gasite si sa o transformam in utilitate si practicabilitate pentru OM, pentru studentul Scolii.

Omul pentru noi se afla pe un piedestal.

El are intreaga capacitate de functionare in el. Prin Scoala noi il facem constient de toate mecanismele sale si de modul sau de functionare in situatiile vietii.

Nu orice OM are nevoie de toate acestea. Multi nu considera importante adevarurile filozofice, psihologice si spirituale din scrierile si culturile vechi ale omenii. Ei prefera sa-si ocupe timpul studiind cultura generala sau alte materii fixe. Omul care are nevoie de Scoala Ezoterica este cel care vrea scurtatura spre cunoastere, intelegere, adevar si experienta complet vie si colorata a vietii lui.

Biblioteca Scolii Ezoterice este pentru oricine care are un minim de pregatire psihologica, filozofica sau spirituala. Ajuta chiar si pregatirea teologica. Scoala nu functioneaza pe niveluri de intelegere. Ea totusi propune studentului o anumita conduita de rabdare, curiozitate si cautare.
Conferintele Scolii au ca scop pregatirea Omului pentru ce poate avea.

Conferintele se fac bianual in orasele mari din Romania, cei inscrisi fiind invitati gratuit, iar ceilalti vor plati un onorariu pentru participare.

1 Comment

  1. Valentina Dumitrache spune:

    Felicitari pentru initiativa si efortul de a face omul sa-si constientizeze grandoarea! 🙂 Bucurie!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *